Vikings Official Sponsor

Vikings News · Niles boys track team sweeps Portage Central Benton Harbor


PORTAGE — Visiting Niles swept a pair of SMAC West Division track foes Tuesday.

The Vikings defeated host Portage Central 87.5-75.5 and Benton Harbor 136-25.

The Niles girls lost to the Mustangs 114-43, but defeated the Tigers 113-26.

Boys Results

At Portage

Team Scores

NILES 87.5, PORTAGE CENTRAL 75.5

PORTAGE CENTRAL 118, BENTON HARBOR 44

NILES 136, BENTON HARBOR 25

Individual Results
3,200 relay: 1. Central, 8:49.05; 2. Niles, 9:44.28; 110 high hurdles: 1. Larry Lamb (N) :17.04; 2. Sheldon Mudd (N) :17.58; 100: 1. Joe Avance (N) :11.73; 2. Dominick Erby (BH) :11.77; 800 relay: 1. Niles (Elijah Thompson, Joe Avance, Cameron Haines, Conner Amberg) 1:35.16; 2. Central, 1:38.53; 1,600: 1. Connor Wuori (PC ) 4:35.94; 2. Brian Stubelt (PC) 4:36.21; 400 relay: 1. Niles (Conner Amberg, Joe Avance, Cameron Haines, Elijah Thompson) :45.5; 2. Central, :46.17; 400: 1. Jalen Alexander (N) :54.44; 2. Brady Rudesill (PC) :54.49; 300 hurdles: 1. Larry Lamb (N) :45.37; 2. Sheldon Mudd (N) :45.6; 800: 1. Connor Wuori (PC) 2:05.17; 2. Jon Koning (PC) 2:05.58

200: 1. Conner Amberg (N) :23.46; 2. Dominick Erby (BH) :23.49; 3,200: 1. Gannon Foley (PC) 9:59.11; 2. Jacob Hovda (PC) 10:35.4; 1.600 relay: 1. Central, 3:42.75; 2. Niles, 3:48.22; Long jump: 1. Joe Avance (N) 18-10; 2. Cameron Haines (N) 18-2; High jump: 1. (tie) Ben Florkowski (N) and Raquon Glenn (N) 5-6; Shot put: 1. Baulio Sosa (N) 41-4; 2. Anthony Younger (N) 39-9; Discus: 1. Baulio Sosa (N) 111-11; 2. Anthony Younger (N) 94-9; Pole vault: 1. Ben Mayoras (PC) 11-0; 2. Tim Walsh (PC) 10-6

Girls Results

Team Scores

PORTAGE CENTRAL 114, NILES 43

PORTAGE CENTRAL 137, BENTON HARBOR 18

NILES 113, BENTON HARBOR 26
Individual Results
3,200 relay: 1. Central, 11:33.32; 2. Niles, 12:38.69; 100 hurdles: 1. Violet Nickolae (PC) :18.77; 2. Jacquelyn Rot (PC) :19.5; 100: 1. Maya Brookins (N) :13.54; 2. Jamira Moss (BH) :13.69; 800 relay: 1. Central, 1:50.7; 2. Benton Harbor, 1:52.41; 1,600: 1. Ellie Best (PC) 5:40.49; 2. Jessica Zesiger (PC) 6:04.49; 400 relay: 1. Benton Harbor (Sanora Henry, Jamira Moss, Brianna Rimpson, Tytianna Walker) :53.17; 2. Central, :55.04; 400: 1. Tana Neeb (PC) 1:02.66; 2. Kaliah Williams (PC) 1:05.28; 300 hurdles: 1. Violet Nickolae (PC) :55.84; 2. Lauren Semler (PC) :58.51; 800: 1. Ellie Best (PC)_ 2:37.98; 2. Jessica Zesiger (PC) 2:43.87

200: 1. Kaliah Williams (PC) :27.63; 2. Maya Brookins (N) :28.56; 3,200: 1. Sarah Payne (PC) 13:47.61; 2. Collette Green (PC) 14:44.85; 1.600 relay: 1. Central, 4:23.28; 2. Niles, 4:44.07; Long jump: 1. Alexis Preston (N) 14-7; 2. Becca Barnes (PC) 13-1; High jump: 1. Mackenzie Housler (PC) 4-10; 2. Jazmin Brann (N) 4-6; Shot put: 1. GAbrielle Dortch (BH) 31-6; 2. Tam’Mea NcNeal (N) 31-0; Discus: 1. Vanya Ruppart (N) 73-6; 2. Riley Nicolai (PC) 71-3½; Pole vault: 1. Cristina Postula (PC) 7-0