Vikings Official Sponsor

Vikings News ·


Baker captures Big 16 high jump title

Published 8:39am Sunday, May 11, 2014

ST. JOSEPH — Miranda Baker captured a Big 16 Conference championship in the high jump at St. Joseph High School Saturday.

Baker cleared 5-4 to bring home Niles’ only championship.

The Vikings finished fourth in the girls standings. Portage Northern captured the team title with 99.5 points. Battle Creek Lakeview was second with 90 points.

Lakeview captured the boys championship with 117.5 points. Kalamazoo Central was second with 84 points.

Niles finished ninth.

The top boys finish came in the 800-meter relay where Connor Amburg, Josh Buckingham, Elijah Thompson and Nick Noll finished second with a time of 1:32.31.

 

Big 16 Championships

at St. Joseph

Boys results

Team scores

1. Battle Creek Lakeview 117.5, 2. Kalamazoo Central 84, 3. Portage Northern 70, 4. St. Joseph 58, 5. Mattawan 48, 6. Coldwater 40, 7. B.C. Central 37, 8. Sturgis 35, 9. Niles 34, 10. Lakeshore 32, 11. Portage Central 26, 12. B.C. Harper Creek 25.5, 13. Gull Lake 24, 14. Marshall 16, 15. Loy Norrix 13, 16. Benton Harbor 3

 

Individual results

(Winners and Niles placers)

3,200 relay: 1. B.C. Lakeview 8:11.85, 2. St. Joseph (Tanner Rydleski, Miles Kelleher, Skyler Arthur, Charlie Felton) 8:13.36; 110 hurdles: 1. Darvious Wallace (LN) 15.39; 100: 1. Kenny Jones (KC) 11.15; 800 relay: 1. Kalamazoo Central 1:30.22; 2. Niles (Conner Amburg, Josh Buckingham, Elijah Thompson, Nick Knoll) 1:32.31; 1,600: 1. Charlie Felton (SJ) 4:26.62; 400 relay: 1. Kalamazoo Central 43.50; 400: 1. Colby Clark (SL) 49.27, new meet record; 5. Nick Knoll (N) 52.87; 300 hurdles: 1. Kevin Smith (BCL) 41.35l 800: 1. Forrest Cope (BCL) 2:00.70; 6. Jalen Alexander (N) 2:03.04

200: 1. Tra’von Phillips (KC) 22.84; 3,200: 1. Sam Butler (GL) 9:53.98; 1,600 relay: 1. Battle Creek Lakeview 3:29.66; 7. Niles (Raquon Glenn, Nick Knoll, Larry Lamb, Jalen Alexander) 3:40.40; High jump: 1. Nicholas Guerrant 6-1; 3. Raqoun Glenn (N) 5-11; Pole vault: 1. Nicholas VanDeWalker (PC) 13-6; Long jump: 1. Nicholas Hervert (PN) 20-9; Discus: 1. Logan Targgart (CW) 147-8; Shot put: 1. Logan Targgart (CW) 51-8.5; 2. Balaj Bruckner (N) 49-4;

 

First results

Team scores

1. Portage Northern 99.5, 2. B.C. Lakeview 90, 3. B.C. Harper Creek 87, 4. Niles 57, 5. St. Joseph 47, 6. Marshall 43, 7. Coldwater 40, 8. (tie) Mattawan, Portage Central, Kalamazoo Central, each 33, 11. (tie) Lakeshore and Sturgis, both 29.5; 13. Benton Harbor 16.5; 14. Gull Lake 15, 15. (tie) B.C. Central 5, Loy Norrix, 5

 

Individual results

(Winners and Niles placers)

3,200 relay: 1. St. Joseph (Summer Lennartz, Samantha Mumper, Stephanie Mumper, Madisyn Estkowski) 9:59.7; 100 hurdles: 1. Kristen Higgins (PN) 15.55; 100: 1. Natalie Vizard (PN) 12.52; 3. Ashiah Brookins (N) 12.8; 800 relay: 1. Niles (Ashiah Brookins, Tatyanna Goodson, Lashonda Green, Maya Brookins) 1:46.52; 1,600 run: 1. Ally Rabe (PN) 5:25.0; 400 relay: B.C. Lakeview 51.77; 400: 1. Natalie Vizard (PN) 1:00.28; 2. Tatyanna Goodson (N) 1:01.41; 5. Lashonda Green (N) 1:01.98; 300 hurdles: 1. Kristen Higgins (PN) 46.66; 800: 1. Reagan Dishaw (HC) 2:25.83; 6. Ellie Burck (N) 2:30.84

200: 1. Natalie Vizard (PN) 25.84; 3,200: 1. Peytom Boughton (STG) 12:03.07; 1,600 relay: 1. Harper Creek 4:09.22; 6. Niles (Asiah Brookins, Tatyanna Goodson, Lashonda Green, Ellie Burck) 4:22.75; High jump: 1. Miranda Baker (N) 5-4; Pole vault: 1.Hannah Emery (BCL) 10-10; Long jump: 1. Kitana Espinoza (MRS) 16-3; 2, Lashonda Green (N) 15-10; 4. Maya Brookins (N) 15-9; Discus: 1. Nicolette Nelson (STG) 109-7; Shot put: 1. Gabriella Iagnocco (MAT) 38-0