Skip to content

The results are attached from tonight’s meet and will also be posted shortly on athletic.net and michianatiming.com.

600 Reads

0 Comments

Licensed to Michiana Timing – Contractor License
HY-TEK’s Meet Manager 4/15/2015 08:08 PM
St. Joe at Niles
Dual Meet
Niles High School – 4/15/2015
Results

Event 1 Girls 4×800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 St. Joseph ‘A’ 11:11.41 5
1) Mumper, Samantha 2) Perrin, Emily
3) Newton, Kaitlin 4) Estkowski, Madisyn
2 Niles ‘A’ 12:47.10
1) Tudor, Claudine 2) Heath, Paige
3) Jackowiak, Hannah 4) Rudlaff, Meygan

Event 2 Men 4×800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 St. Joseph ‘A’ 8:51.55 5
1) Rydleski, Tanner 2) Hedstrom, Drew
3) Egelhaaf, Kurt 4) Arthur, Skyler
2 Niles ‘A’ 9:02.91
1) Alexander, Jalen 2) Florkowski, Ben
3) Gaskill, Devonte 4) Leonard, Charles

Event 3 Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Bogan, Dajah St. Joseph 16.48 5
2 West, Kayla Niles 18.66 3
3 Rydleski, Jenna St. Joseph 19.78 2
4 Jorgensen, River St. Joseph 22.75 1

Event 4 Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Lamb, Larry Niles 16.28 5
2 Thomas, Robbie St. Joseph 18.30 3
3 Mudd, Sheldon Niles 18.36 2
4 Kyles, Jalen St. Joseph 21.48 1
5 Leonard, Joe Niles 22.64

Event 5 Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Brookins, Maya Niles 13.19 1 5
2 Brookins, Asiah Niles 13.37 1 3
3 Preston, Alexis Niles 13.60 1 2
4 Wofford, Sha’wana Niles 14.26 3
5 Siemans, Kailee St. Joseph 14.29 1 1
6 Singh, Harneet St. Joseph 14.55 1
7 Johnson, Tytianna Niles 14.64 2
8 Shorter, Leslie Niles 14.66 1
9 Bryant, Ashli Niles 14.80 2
10 Brann, Chynna Niles 14.88 3
11 Barton, Carly Niles 14.99 3
12 Sheskey, Kendall St. Joseph 15.16 1
13 Thomas, Chelsea Niles 15.30 3
14 Smith, Morgan Niles 15.44 2
15 Collins, Michaela Niles 15.54 2
16 Arauz, Tina Niles 15.56 2
17 Schopbach, Emma Niles 16.29 2
18 Guiterrez, Maria Niles 16.34 2
19 Dumont, Kaylah St. Joseph 16.55 2

Event 6 Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bertog, Clayton St. Joseph 11.52 1 5
2 Amberg, Conner Niles 11.63 1 3
3 Avance, Joe Niles 11.64 1 2
4 Thompson, Elijah Niles 11.68 1 1
5 Barnes, Jermond Niles 12.01 2
6 Haines, Cameron Niles 12.09 1
7 Akins, Sean St. Joseph 12.14 1
8 Atkins, Deryk St. Joseph 12.25 1
9 Wade, Eusean Niles 12.60 2
10 Dorry, Jordan St. Joseph 13.00 1
11 Shimunek, Alex St. Joseph 13.08 2
12 Sun, Songqi St. Joseph 13.12 2
13 Castner, Justin St. Joseph 13.13 2
14 Shimunek, Jordan St. Joseph 13.24 2
15 Tutton, Brett St. Joseph 13.37 3
16 Beam, Charlie St. Joseph 13.56 2
17 Veldman, Lucas St. Joseph 13.93 3
18 Hansen, Emil St. Joseph 14.53 3

Event 7 Girls 4×200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Niles ‘A’ 1:54.25 5
1) Brookins, Maya 2) Brookins, Asiah
3) Preston, Alexis 4) Johnson, Tytianna
2 St. Joseph ‘A’ 2:00.70
1) Costanza, suzanna 2) Rixie, Brittany
3) Bergman, Katie 4) Bennett, Alexcia

Event 8 Boys 4×200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Niles ‘A’ 1:33.65 5
1) Amberg, Conner 2) Avance, Joe
3) Buckingham, Josh 4) Thompson, Elijah
— St. Joseph ‘A’ DQ
1) Castner, Justin 2) Thomas, Robbie
3) Akins, Sean 4) Bertog, Clayton

Event 9 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Fischer, Anna St. Joseph 5:43.64 5
2 Veersma, Vanessa St. Joseph 6:03.91 3
3 Newton, Kaitlin St. Joseph 6:04.37 2
4 Buckingham, Megan St. Joseph 6:18.70 1
5 Skarbeck, Kailey Niles 6:27.64
6 Conybeare, Avery St. Joseph 6:39.50
7 Stanton, Madeline Niles 6:43.07
8 Fitzstephens, Maya St. Joseph 6:57.49
9 Cihlar, Abi St. Joseph 6:57.54
10 Rudlaff, Meygan Niles 7:00.44
11 Hudson, Tabitha St. Joseph 7:02.22
12 Holden, Kenzie St. Joseph 7:09.18
13 Anderson, April Niles 7:13.21
14 Heath, Paige Niles 7:23.01
15 Tudor, Claudine Niles 7:38.59
16 Greissinger, Tacy St. Joseph 7:55.21

Event 10 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Arthur, Skyler St. Joseph 4:48.13 5
2 Edwards, Erik St. Joseph 4:55.46 3
3 Rydleski, Tanner St. Joseph 4:57.09 2
4 Leonard, Charles Niles 5:06.84 1
5 Arthur, Zhane St. Joseph 5:15.32
6 Lage, Will St. Joseph 5:16.86
7 Woodruff, Foster St. Joseph 5:26.91
8 Aguirre, Maurice Niles 5:28.75
9 Borre, Andrew St. Joseph 5:42.70
10 Good, Johnathon Niles 5:46.16
11 Wogoman, Brfandon Niles 5:49.67
12 Sherwood, Cole St. Joseph 6:02.05
13 Greenman, Hunter Niles 6:07.31
14 Manigold, Aaron Niles 6:13.56
15 Marzke, Noah St. Joseph 6:58.41
16 Walker, Kevin Niles 7:05.71
17 Thompson, Chris Niles 7:29.44
— Brann, Brandon Niles DQ

Event 11 Girls 4×100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 St. Joseph ‘A’ 53.99 5
1) Singh, Harneet 2) Siemans, Kailee
3) Bennett, Alexcia 4) Bogan, Dajah
2 Niles ‘A’ 54.70
1) Brookins, Asiah 2) Preston, Alexis
3) Shorter, Leslie 4) Wofford, Sha’wana

Event 12 Boys 4×100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Niles ‘A’ 44.52 5
1) Amberg, Conner 2) Avance, Joe
3) Haines, Cameron 4) Thompson, Elijah
2 St. Joseph ‘A’ 46.46
1) Atkins, Deryk 2) Thomas, Robbie
3) Akins, Sean 4) Bertog, Clayton
3 St. Joseph ‘B’ x50.85
1) Castner, Justin 2) Kyles, Jalen
3) Sun, Songqi 4) Shimunek, Alex

Event 13 Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Mumper, Samantha St. Joseph 1:06.73 1 5
2 Bryant, Ashli Niles 1:09.71 1 3
3 Bergman, Katie St. Joseph 1:09.99 1 2
4 Barton, Carly Niles 1:10.32 1 1
5 Skarbeck, Kailey Niles 1:11.80 1
6 Brown, Sadie St. Joseph 1:13.14 1
7 Augystyniak, Erin St. Joseph 1:14.46 1
8 Arauz, Tina Niles 1:15.01 2
9 Collins, Michaela Niles 1:15.92 2
10 Smith, Morgan Niles 1:17.38 2
11 Brann, Chynna Niles 1:21.13 2
12 Thomas, Chelsea Niles 1:22.93 2
13 Schopbach, Emma Niles 1:23.15 2
14 Reinke, Alyssa St. Joseph 1:27.14 2

Event 14 Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Buckingham, Josh Niles 54.98 5
2 Jewell, Nick St. Joseph 55.02 3
3 Dorry, Jordan St. Joseph 57.19 2
4 Glenn, Raquon Niles 57.33 1
5 Barnes, Jermond Niles 59.30
6 Ackerman, John St. Joseph 59.61
7 Wade, Eusean Niles 59.73
8 Shimunek, Jordan St. Joseph 59.78

Event 15 Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Bogan, Dajah St. Joseph 53.07 5
2 Rydleski, Jenna St. Joseph 54.16 3
3 Jorgensen, River St. Joseph 57.40 2
4 Johnson, Tytianna Niles 58.81 1
5 West, Kayla Niles 59.78

Event 16 Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Lamb, Larry Niles 44.67 5
2 Mudd, Sheldon Niles 46.21 3
3 Atkins, Deryk St. Joseph 48.14 2
4 Tutton, Brett St. Joseph 51.44 1
5 Leonard, Joe Niles 58.30

Event 17 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Estkowski, Madisyn St. Joseph 2:34.76 5
2 Newton, Kaitlin St. Joseph 2:43.41 3
3 Perrin, Emily St. Joseph 2:51.73 2
4 Skarbeck, Kailey Niles 2:59.10 1
5 Stanton, Madeline Niles 3:03.69
6 Anderson, April Niles 3:10.99
7 Rudlaff, Meygan Niles 3:11.58
8 Fitzstephens, Maya St. Joseph 3:11.79
9 Jain, Sonal St. Joseph 3:12.07
10 Jackowiak, Hannah Niles 3:29.87
11 Tudor, Claudine Niles 3:31.94
12 Reinke, Alyssa St. Joseph 4:18.33

Event 18 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Alexander, Jalen Niles 2:07.27 5
2 Rydleski, Tanner St. Joseph 2:12.72 3
3 Egelhaaf, Kurt St. Joseph 2:14.04 2
4 Gaskill, Devonte Niles 2:14.05 1
5 Arthur, Zhane St. Joseph 2:21.56
6 Fitts, Griffin St. Joseph 2:22.03
7 Aguirre, Maurice Niles 2:32.93
8 Brann, Brandon Niles 2:46.51
9 Walker, Kevin Niles 3:12.58
— McCaughan, Avery St. Joseph DNF

Event 19 Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bennett, Alexcia St. Joseph 29.18 1 5
2 Bergman, Katie St. Joseph 30.08 1 3
3 Johnson, Tytianna Niles 30.52 1 2
4 Singh, Harneet St. Joseph 30.58 2
5 Shorter, Leslie Niles 30.80 1 1
6 Rixie, Brittany St. Joseph 30.90 1
7 Barton, Carly Niles 31.01 1
8 Orlando, Angelica St. Joseph 31.18 2
9 Costanza, suzanna St. Joseph 31.19 1
10 Brann, Chynna Niles 31.77 2
11 Arauz, Tina Niles 31.85 3
12 Augystyniak, Erin St. Joseph 31.89 3
13 Siemans, Kailee St. Joseph 32.71 2
14 Guiterrez, Maria Niles 33.72 3
15 Thomas, Chelsea Niles 34.10 3
16 Schopbach, Emma Niles 35.12 3
17 Smith, Morgan Niles 37.37 2

Event 20 Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Age School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bertog, Clayton St. Joseph 23.41 1 5
2 Thompson, Elijah Niles 23.58 1 3
3 Amberg, Conner Niles 24.23 1 2
4 Haines, Cameron Niles 24.37 1 1
5 Barnes, Jermond Niles 24.87 2
6 Wade, Eusean Niles 26.61 2
7 Shimunek, Jordan St. Joseph 27.08 2
8 Shimunek, Alex St. Joseph 27.19 2
9 Sun, Songqi St. Joseph 27.24 1
10 Beam, Charlie St. Joseph 28.21 1
11 Veldman, Lucas St. Joseph 28.98 1
12 Guest, Michael St. Joseph 29.17 2
13 Hansen, Emil St. Joseph 29.53 2

Event 21 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Fischer, Anna St. Joseph 12:52.74 5
2 Veersma, Vanessa St. Joseph 14:10.54 3
3 Buckingham, Megan St. Joseph 14:10.58 2
4 Brown, Sadie St. Joseph 14:43.56 1
5 Stanton, Madeline Niles 14:55.24
6 Anderson, April Niles 16:30.34

Event 22 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Arthur, Skyler St. Joseph 10:24.79 5
2 Edwards, Erik St. Joseph 11:16.33 3
3 Rydleski, Tanner St. Joseph 11:29.63 2
4 Lage, Will St. Joseph 12:23.58 0.50
4 Jewell, Nick St. Joseph 12:23.58 0.50
6 Woodruff, Foster St. Joseph 12:27.46
7 Hedstrom, Drew St. Joseph 12:38.45
8 Wogoman, Brfandon Niles 13:21.70
9 Manigold, Aaron Niles 14:18.66
10 Thompson, Chris Niles 16:21.73

Event 23 Girls 4×400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 St. Joseph ‘A’ 4:45.15 5
1) Mumper, Samantha 2) Bogan, Dajah
3) Perrin, Emily 4) Estkowski, Madisyn
2 Niles ‘A’ 5:06.13
1) Skarbeck, Kailey 2) Barton, Carly
3) West, Kayla 4) Bryant, Ashli

Event 24 Boys 4×400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Niles ‘A’ 3:45.16 5
1) Alexander, Jalen 2) Gaskill, Devonte
3) Florkowski, Ben 4) Buckingham, Josh
2 St. Joseph ‘A’ 3:59.57
1) Jewell, Nick 2) Ackerman, John
3) Dorry, Jordan 4) Rydleski, Tanner

Event 25 Boys High Jump
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Glenn, Raquon Niles 6-00.00 4
1 Jewell, Nick St. Joseph 6-00.00 4
3 Hedstrom, Drew St. Joseph 5-08.00 2
4 Goodson, Abijah Niles 5-04.00 1
5 Thomas, Robbie St. Joseph 5-02.00
6 Leonard, Joe Niles 5-00.00
6 Kyles, Jalen St. Joseph 5-00.00
— Sun, Songqi St. Joseph NH
— Roney, Justin St. Joseph NH

Event 26 Girls High Jump
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Brann, Jazmin Niles 4-04.00 5
2 Alexander, Deshanay Niles J4-04.00 3
3 Shorter, Leslie Niles J4-04.00 2
— Gronbach, Elena Niles NH
— Fitzstephens, Maya St. Joseph NH
— Reinke, Alyssa St. Joseph NH
— Kauffman, Cecily Niles NH

Event 27 Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Lamb, Larry Niles 10-06.00 5
2 Reed, Aidan St. Joseph 9-06.00 3
3 Mueller, Sage St. Joseph J9-06.00 2
4 Oberer, Joey St. Joseph 9-00.00 1
5 Goodson, Abijah Niles J9-00.00
5 Schonschack, Will St. Joseph J9-00.00
7 McCaughan, Avery St. Joseph 8-00.00
— Patzer, Anthony St. Joseph NH
— Rogers, Kyle Niles NH
— Crow, Trevor St. Joseph NH

Event 28 Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Young, Lania St. Joseph 7-00.00 5
2 Powell, Chloe St. Joseph 6-00.00 3
— Arauz, Tina Niles NH
— Kauffman, Cecily Niles NH
— Durm, Emma Niles NH
— Gronbach, Elena Niles NH

Event 29 Girls Long Jump
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Brookins, Maya Niles 15-03.50 5
2 Preston, Alexis Niles 15-02.00 3
3 Costanza, suzanna St. Joseph 13-04.25 2
4 Rydleski, Jenna St. Joseph 13-02.25 1
5 Dumont, Kaylah St. Joseph 10-00.75

Event 30 Boys Long Jump
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Avance, Joe Niles 22-02.75 5
2 Haines, Cameron Niles 19-08.75 3
3 Glenn, Raquon Niles 18-11.00 2
4 Hedstrom, Drew St. Joseph 17-04.50 1
5 Atkins, Deryk St. Joseph 15-10.50
6 Wade, Eusean Niles 15-08.00
7 Tutton, Brett St. Joseph 14-10.25
— Gonzalez, Sebastian St. Joseph ND

Event 31 Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Mitchell, Lajan Niles 82-04 5
2 Ruppart, Vanya Niles 74-00.50 3
3 Franklin, Amber Niles 72-11 2
4 Brann, Jazmin Niles 72-06 1
5 Jones, Ella St. Joseph 67-10
6 McNeal, Tammea Niles 67-00.50
7 Cutler, Shaylan Niles 58-07
8 Phillips, Madison Niles 53-01.50
9 Durm, Emma Niles 51-03
10 Robinson, Myesha St. Joseph 50-02.50
11 Rudlaff, Meygan Niles 50-02
12 Phillips, Kandyce St. Joseph 46-00
13 Johnson, Iyanna Niles 45-00.50
14 Robinson, Mya St. Joseph 39-10

Event 32 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Sosa, Baulio Niles 108-05.50 5
2 Younger, Anthony Niles 100-03 3
3 Roney, Justin St. Joseph 96-10 2
4 Echeverriayes, Jason Niles 95-09.50 1
5 McLaughin, Kory St. Joseph 91-06
6 Oberer, Joey St. Joseph 88-04
7 Thomas, Curtis Niles 85-10
8 LaVanway, Jackson St. Joseph 76-05
9 Babcok, Ben St. Joseph 67-00

Event 33 Boys Shot Put
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Powell, Darius St. Joseph 44-04.00 5
2 Younger, Anthony Niles 42-04.25 3
3 Sosa, Baulio Niles 40-11.00 2
4 Akins, Sean St. Joseph 37-04.75 1
5 Roney, Justin St. Joseph 35-06.00
6 Echeverriayes, Jason Niles 34-04.50
7 Thomas, Curtis Niles 34-04.00
8 Evans, Benjamin Niles 33-09.50
9 Robinson, Daleon St. Joseph 33-03.25
10 Jones III, Charlie St. Joseph 32-04.50
11 Guest, Michael St. Joseph 28-04.50
12 LaVanway, Jackson St. Joseph 27-08.00
13 Curran, Conall St. Joseph 24-06.00

Event 34 Girls Shot Put
=======================================================================
Name Age School Finals Points
=======================================================================
1 Jones, Ella St. Joseph 29-07.75 5
2 McNeal, Tammea Niles 29-04.75 3
3 Robinson, Mya St. Joseph 28-09.75 2
4 Ruppart, Vanya Niles 26-04.00 1
5 Brann, Jazmin Niles 25-09.75
6 Franklin, Amber Niles 25-07.00
7 Johnson, Angel St. Joseph 25-01.00
8 Mitchell, Lajan Niles 22-06.00
9 Johnson, Iyanna Niles 22-00.25
10 Cutler, Shaylan Niles 20-08.75
11 Phillips, Kandyce St. Joseph 18-06.00

Women – Team Rankings – 17 Events Scored
===============================================================================
1) St. Joseph 99 2) Niles 60

Men – Team Rankings – 17 Events Scored
===============================================================================
1) Niles 89 2) St. Joseph 74

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    RT @Bridgmansports Best wishes to Bridgman Co-op Swimmers at MHSAA D1 State Finals !!! Fri. Nov. 17 & Sat. Nov. 18 - Oakland University

    About 4 hours ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK